העולם מלא בהזדמנויות, אנחנו כאן כדי לעזור לך לפתוח את הדלת הבאה שלך!
הקריירה שלך מתחילה כאן!
הירשמו לסוכן חכם!
הצטרפו לקבוצת המשרות שלנו בפייסבוק 
שדרג/י את הקריירה שלך! שלח/י קורות חיים
כל המשרות מיועדות לגברים ונשים כאחד

האם רצוי ללמוד בקורס יבוא יצוא או הדרך הנכונה היא לנסות ולהיכנס למקום עבודה ללא לימודים ?

מאת : זאב תלם, מסחר בינלאומי, ייעוץ, ליווי מקצועי, הדרכה

לא פעם אני רואה בקבוצות שונות וויכוחים שהנושא שלהם הוא, האם, על מנת להיכנס למקצוע היבוא-יצוא כדאי ללמוד בקורס מתאים או הדרך הנכונה היא להיכנס לעבוד ללא לימודים ולקוות שהניסיון יכסה את החוסר בלימודים.

לפני שנים רבות התאספנו כמה אנשי מכירות לדיון. השאלה על הפרק הייתה האם איש מכירות חייב להבין מה שיותר במה שהוא מוכר או לא. האפשרויות היו:

  • איש מכירות הוא איש מכירות. הוא יצליח למכור כל דבר לכל אחד.
  • איש מכירות צריך להבין הבנה חלקית בלבד במוצר אותו הוא מוכר. אם תהיה בעיה הוא תמיד יכול להביא ללקוח את המומחה המקצועי מהחברה בה הוא עובד או אליה הוא קושר.
  • איש המכירות חייב להבין הבנה עמוקה ככל האפשר במוצר אותו הוא מוכר.

לא אלאה אתכם בפרטי הדיון. בסופו של דבר המסקנה הייתה שאפשרות ג' היא האפשרות הנכונה ואיש מכירות חייב להבין הבנה עמוקה ככל האפשר במוצר אותו הוא מוכר.

ניתן בקלות להשליך מהדיון זה גם על מי שעובד ביבוא או יצוא. לא פעם ולא פעמיים אני נפגש בחברות שונות בעובדים שיודעים לעשות מצוין פעולות מסוימות אבל אין להם מושג מה עומד אחרי הפעולות הללו. והם כלל לא מבינים באספקטים אחרים של המקצוע בהם הם לא עוסקים בעבודתם היום יומית.

ניסיון הוא חשוב מאד אבל הוא לא מספיק. כבר ראיתי עובדים עם ניסיון של שנים רבות שידעו לבצע רק פעילויות מסוימות ולא יותר. אני נפגש עם העובדים הללו בקורסים שונים בהם אני מלמד ולעתים קרובות מאד אני מופתע לרעה כמה דברים הם לא יודעים.

אסור להכליל אבל אחרי שנים רבות בהם אני מלמד אני נתקל יותר ויותר בבעלי ניסיון כאלה שהניסיון שלהם הוא רק באספקטים מסוימים ולא יותר.

קורס יצוא יבוא נותן ללומדים בו מבט-על על כל מערכת סחר החוץ. כך יכול בוגר קורס, בהתחילו עבודה מסוימת להבין את כל התמונה ולדעת מה עומד אחרי פעולות היום-יום שהוא מתבקש לבצע.

אני מסכים עם העובדה שיש רבים שהתקבלו לעבודה ללא קורס כלשהו. אבל כפי שהזכרתי, מניסיוני לעובדים כאלה חסר רקע – עובדה שבולטת מאד כאשר הם מגיעים לקורסים מקצועיים יותר כמו קורסים לבחינות של פקידי רישוי או משלחים בינלאומיים.

אני נפגש לעתים קרובות גם בכאלה שמתריסים נגדי שיש רבים כאלה שפתחו עסק ביבוא או ביצוא בלי ללמוד את המקצוע והם מצליחים. זה נכון. השאלה הכבדה פה היא כמה דמי לימוד הם שילמו – אפילו בלי להיות מודעים לכך.

יבוא-יצוא הוא מקצוע מקיף ורחב מאד. המקצוע משלב בתוכו יכולת קבלת החלטות בתחומים שונים ומגוונים ביותר.  העוסק במקצוע הזה יכול להגיע לתפקידים בהם הוא יזדקק ליכולות לוגיות, אנליטיות, משפטיות, חישוביות, ידיעה של שפות ועוד. במפעלים רבים אנשי היבוא-יצוא הם אלה  שאמורים לדעת להיערך לקראת אתגרים דוגמת תחיקות ותקנות מקומיות, מיסוי, שינוע סחורות וכיוצ"ב. העובדים במחלקות היבוא-יצוא אחראים באופן שוטף על תיאום כלל פעולות היבוא והיצוא של הארגון בו הם עובדים.   עובדה זו הופכת אותם ליועצים הכמעט בלעדיים עבור מקבלי ההחלטות בכל הנוגע לנושאים שונים כמו:

  • היכרות עם תקנות וחוקים מקומיים
  • מיסוי, תעריפים, תמחיר
  • טיפול בכל הקשור לרגולציות
  • בחירת אמצעי ושיטת שינוע הסחורות
  •  

לעתים קרובות אני רואה ברשתות החברתיות שאלות בנוסח של: "איך אני מתחיל לייבא מוצר X ממדינה Y" או שאלות בנוסח של "אבקש המלצה על עמיל מכס טוב וזול" או "כמה מסים אצטרך לשלם על יבוא של מוצר X". כל השאלות הללו לא מובנות לי. יבוא-יצוא הוא מקצוע ומקצוע שדורש לימוד. אי אפשר ללמוד אותו על ידי שאלות ברשתות חברותיות.

לדעתי, כל מי שרוצה להשתלב במקצוע המרתק הזה חייב ללמוד אותו תחילה. לא אכנס כרגע לניתוח של מכללות וקורסים. בזמנו כתבתי עם ידידי חיים פרי עשר דיברות כיצד לבחור מוסד לימודים וקורס מתאים. לא אחזור על זה עכשיו כי זה לא נושא המאמר הזה. מי שמעוניין – שיפנה אלי בפרטי ואשלח לו את המאמר הנ"ל.

אני רק מבקש להדגיש שבבדיקה שערכתי, מצאתי מעל 15 מסגרות שונות בהן מלמדים יבוא יצוא בקורסים שונים.

מקצוע היבוא-יצוא לא דורש תעודת מקצוע. זו לא הנה"ח שיש לה סוג 1,2,3 וזה לא קורס פקידים רשויים או משלחים בינ"ל המוכרים על ידי אגף המכס ברשות המסים. כך שיש חשיבות רבה למוסד בו המבקש לעסוק במקצוע ילמד, למרצים המלמדים בו ולתעודה אותה הוא יקבל. אפשר ללמוד בקורס קצר ואפשר ללמוד בקורס ארוך יותר. קל לבקש ולקבל המלצות בקבוצות השונות ברשתות החברתיות. מצער אותי בהחלט שהמקצוע הזה לא קיבל עדיין את המעמד הראוי לו.

גילוי נאות: אני מלמד כבר שנים רבות במכללות שונות, מרכז מקצועי של כמה קורסים ואף כתבתי מספר ספרים בנושא. עוד גילוי נאות: אני לא איש מכירות של אף מכללה בה אני מלמד ומקבל כעיקרון אותו סכום עבור קורס בו אני מלמד השתתפות של 10 תלמידים או של 30 כך שהגישה שלי היא מקצועית לחלוטין.

   

מסחר בינלאומי l ייעוץ l לווי מקצועי l הדרכה

טל/פקס. 09-7602218 l נייד: 052-6809177

דוא"ל: [email protected]  l אתר: www.tellem.biz

 

המשרות שלנו הן העתיד שלכם !

קורות החיים שלך יישמרו בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו

הרשמה לסוכן חכם

לאחר רישום קצר תוכל/י להתחיל לקבל משרות רלוונטיות מהסוכן החכם ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך. במסך זה עליך למלא את פרטיך, לבחור את התחומים שבהם הנך מעוניין לקבל משרות (אפשרי למלא מספר תחומים במקביל) וכל משרה חדשה תגיע אליך מיד עם פרסומה.

למעבר לצ'אט עם רכז/ת
1
פנו אלינו!
שלום, הגעת ליתרון אנושי השמה וגיוס כ"א