איך להתכונן לראיון עבודה מרחוק

משבר הקורונה אומנם מאחורינו, אבל הוא לימד אותנו שאפשר לעשות כמעט הכל מרחוק, גם ראיונות עבודה. נראה שמעסיקים רבים אימצו את הטרנד ואם בעבר ראיונות עבודה בווידאו היו נחלתן של חברות גלובליות שגייסו מועמדים מעבר לים, כיום הרבה חברות מעדיפות דווקא לחסוך זמן ופשוט לשלוח קישור ולהתחיל לראיין.

אם גם אתם רגע לפני ראיון עבודה בזום, הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם. הבאנו טיפים מעולים שיכינו אתכם לראיון עבודה מושלם.

אז תנשמו עמוק, אנחנו מתחילים…

התקינו את התוכנה ובדקו שהכל עובד

אנחנו מאמינים שאתם יודעים להשתמש בתוכנת זום, אבל אם עדיין לא יצא לכם, כדאי להתקין אותה מראש (עדיף במחשב ולא בסמארטפון). בדקו שהמיקרופון עובד כמו שצריך, כך גם המצלמה והשמע. מומלץ לבצע ניסיון רגע לפני ולהתקשר לחבר/ה ולקבל את דעתם על איך אתם נראים ונשמעים.

כדאי לוודא שהאינטרנט בביתכם תקין, שקיבלתם את הקוד לכניסה לשיחה ואם הריאיון לא בזום אלה בתוכנה אחרת, כדאי לדעת זאת מראש ולהתקין את התוכנה המתאימה. אם בכל זאת אתם נאלצים לבצע את ראיון העבודה בסלולרי, מומלץ להתחבר ל-WIFI ולהעביר את המכשיר למצב "טיסה", כי גם כל שיחה שנכנסת בזמן הזום, עלולה לעצור את ראיון העבודה.

כמו כן, סגרו התראות מאפליקציות אחרות, כגוןWhatsApp  שעלולות להסיח את דעתכם או להפריע או לנתק את הראיון ושימו את הטלפון על שקט.

איפה הראיון מתנהל?

חשוב מאוד למצוא פינה שקטה (מבודדת) בבית, אל תשכחו שרואים אתכם אך גם את הסביבה בה אתם נמצאים. בקיצור, בדקו שהרקע מרשים ואם הוא לא כזה, חפשו מקום אחר בבית או בחרו אחד מהרקעים שמציעה תוכנת זום (יש לא מעט כאלה).

כמובן שעדיף לקיים את הריאיון בחדר סגור ללא הסחות דעת וללא רעשים. במידה ויש לכם ילדים/חיות מחמד, בקשו מהם פרטיות או דאגו שלא יכנסו לחדר.

לבוש המתאים לראיון עבודה מרחוק

נכון שאין צורך "לדפוק" הופעה, אבל עדיין חשוב להתלבש יפה, להתאפר, לסדר את השיער וכו'. כל אלה חשובים לא רק לראיון עצמו, אלא גם להרגשה הפנימית שלכם ולשיפור הביטחון העצמי. עוד דבר חשוב, הקפידו לא ללבוש חולצות פסים/משבצות, כיוון שהם מרצדים מול המסך ויפריעו לעין של המראיין. ההמלצה היא לבחור ביגוד בצבע נטרלי כמו שחור, לבן, בז', כחול וכו'.

שדרו ביטחון עם שפת הגוף

חשוב מאוד לשבת על הכיסא באופן נינוח וזקוף ולכוון את המצלמה באופן כזה שתהיו במרכז התמונה. במהלך הראיון, יישרו מבט למצלמה ולא למסך או למטה (היכן שהאנשים נמצאים), השתדלו מדי פעם לדבר עם הידיים כדי לייצר עניין והכי חשוב – חייכו! את החיוך והאנרגיה מרגישים היטב גם מרחוק.

דברו באופן זורם וברור

חשוב לדבר בצורה נינוחה וזורמת, וכמובן לא להקריא דברים מהמסך או מדפים. מובן שאפשר להכין דפים שיהיו לעזר, אבל הקפידו להיישיר כמה שיותר זמן את המבט למצלמה זמן ארוך ככל האפשר ולא לדפים. לגבי צורת הדיבור, הקפידו על דיבור איטי המשדר נינוחות, אך באותה נשימה הקפידו לדבר בקול רם ולא בשקט, ואל תשכחו שיש הרבה פעמים דיליי בזום.

ולסיום, נכון שראיון עבודה בזום והוא נוח מאוד, אבל סביר להניח שתצטרכו לנסוע יום יום למקום עבודה ולהגיע אליו פיזית, ולכן מומלץ לבדוק את המרחק למקום מבחינה גאוגרפית. לדוגמה, לבדוק האם קיימים אמצעי תחבורה קרובים, האם ישנם פקקים (בהלוך ובחזור), האם ישנה חנייה במקום, האם המקום נגיש, המשרד מטופח וכו'. בכל מקרה, מומלץ לבקר במקום דווקא בשעות העומס כדי שתוכלו לדעת האם המרחק והתנאים במקום מתאימים לכם.

בהצלחה!

צוות יתרון אנושי