העולם מלא בהזדמנויות, אנחנו כאן כדי לעזור לך לפתוח את הדלת הבאה שלך!
הקריירה שלך מתחילה כאן!
הירשמו לסוכן חכם!
הצטרפו לקבוצת המשרות שלנו בפייסבוק 
שדרג/י את הקריירה שלך! שלח/י קורות חיים
כל המשרות מיועדות לגברים ונשים כאחד

טיפים לניגשים לעסוק ביבוא ו/או יצוא

מאמר מאת: זאב תלם, מסחר בינלאומי, ייעוץ, ליווי מקצועי, הדרכה

לעתים קרובות עולות  שאלות מחברים שחדשים במקצועות היבוא/יצוא ואינם יודעים כיצד להתחיל. להלן מספר טיפים שבעיני חשובים ביותר לכל המתחילים:

  1. תפעול היבוא/יצוא זה מקצוע. ומקצוע נרחב ולכן מומלץ לא להשתמש בקיצורי דרך. קיצורי דרך ביצוא ויבוא עלולים לגבות מחיר יקר ביותר עד כדי הפסדים ואיבוד עסקאות. מומלץ ללמוד ולהתייעץ.
  2. יבוא ויצוא הוא מקצוע שיש בו נותני שירותים רבים. על מנת לבצע עסקה יש להשתמש בשירותים של חברות תעופה או ספנות, לעתים חברות בלדרות, חברות שילוח בינלאומי, סוכני מכס, סוכני ביטוח ימי ועוד. כדאי ללמוד היטב איך להשתמש בשירותים של כל נותן שירותים ולהשוות מחירים וסוג שירות בקפדנות רבה. אני מאד ממליץ לא "לסגור" עם נותן שירותים בטלפון אלא להיפגש אתו פיזית.
  3. תמחיר המוצר ליצוא או ליבוא הוא קריטי. יש לבנות שלד – מוצע להשתמש במונחים הידועים כ-Incoterms ® המגדירים את חלוקת הסיכונים וההוצאות בין בצדדים – ולאחר מכן להציב בשלד הזה את כל העלויות הלוגיסטיות. אם היצואן משלם את ההוצאות הלוגיסטיות – כדאי לבדוק את גובהן אם היבואן יישא בהן ולהפך. מומלץ להיזהר מאד בעניין הזה, במיוחד ביבוא מהמזרחי הרחוק !!!   
  4. כדאי מאד לבטח את המטען בביטוח ימי. חברות התעופה והספנות נהנות ממגבלת אחריות נמוכה יחסית וכאשר קורה נזק המגבלה הזו על פי רוב לא מספיקה בכלל. כדאי לפתוח פוליסה פתוחה אצל סוכן ביטוח ימי, פוליסה אשר מכסה את כל המטענים לתקופה מסוימת.
  5. ביבוא – יש להקפיד על סיווג מכס נכון של המוצר. לשם כך יש להיפגש עם סוכן מכס. לדעתי, חשוב להיפגש פיזית ולדון בנושא.  סיווג לא מדויק או לא נכון יכול לגרום לנזקים ואף להתנגשויות עם שלטונות המכס.
  6. חשוב להקפיד שהמשלוח יגיע עם מסמכים מתאימים, על מנת למנוע עיכובים בשחרור.
  7. יש לברר אם המוצר המיובא או המיוצא עומדים בתנאי מקור ואם כן לדאוג שתצורף להם תעודת מקור/הצהרת מקור מתאימה. תעודה/הצהרה מתאימה יכולה למנוע תשלומי מכס ביבוא.
  8. כדאי לגשת להשתתף בקורס יבוא/יצוא. נכון שאין תחליף לניסיון אבל בעיני ניסיון וידע עדיפים. לחלופין מומלץ לעבוד – לפחות בהתחלה –  צמוד ליועץ. יועץ,   בנוסף לסוכן מכס/משלח.
בהצלחה לכולם!
זאב תלם

המשרות שלנו הן העתיד שלכם !

קורות החיים שלך יישמרו בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו

הרשמה לסוכן חכם

לאחר רישום קצר תוכל/י להתחיל לקבל משרות רלוונטיות מהסוכן החכם ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלך. במסך זה עליך למלא את פרטיך, לבחור את התחומים שבהם הנך מעוניין לקבל משרות (אפשרי למלא מספר תחומים במקביל) וכל משרה חדשה תגיע אליך מיד עם פרסומה.

למעבר לצ'אט עם רכז/ת
1
פנו אלינו!
שלום, הגעת ליתרון אנושי השמה וגיוס כ"א